Meet The Staff


THE STAFF

Senior Leadership Team (SLT)

Headteacher:                        Mrs.  J. Giles

Deputy Headteacher:            Mrs D. Brown

Deputy Headteacher:            Mrs. E. Charles (Curriculum/Professional Learning Lead/Early Years Phase Leader)

Assistant Headteacher:         Mr. J. Llewellyn - ALNCo (Additional Learning Needs Co-ordinator)/Expressive Arts Lead

 

Senior Management Team (SMT)

Mrs. R. Harrod - Learning Resource Base Manager/Language, Literacy and Communication Lead

Miss E. Desmond – Year 1/2 Phase Leader/Read Write Inc. Lead and Language, Literacy and Communication Team

Miss E. Davies –  Year 3/4 Phase Leader/Digital Competency Lead/STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) Lead

Mr T. Hayward – Year 5/6 Phase Leader/Humanities Lead

Miss S. Walden - Mathematics and Numeracy Lead/Assessment Co-Ordinator

Mrs. S. Jones – School Business Manager

 

Teaching Staff

Nursery:                            Miss L. Jones

LRB:                                  Mrs. R. Harrod – (SMT)

                                          Mr D. Godsall

Reception:                        Mr A. Martin

                                          Mrs E. Furtek

                                          Miss S. Bushell

Year One:                         Miss S. Walden – (SMT)/Mrs S. Goodridge

                                          Miss E. Bushell

                                          Miss L. Dyer

Year Two:                         Miss E. Desmond – (SMT)

                                          Miss J. Richards

                                          Miss J. Evans

Year Three:                      Mrs C. Brown

                                          Mrs S. Hastings

                                          Miss M. Howard

Year Four:                        Miss E. Davies – (SMT)

                                          Miss E. Atherton

                                          Mr J. Mayers

Year Five:                         Mr T. Haywayrd – (SMT)

                                          Mrs B. Kaur/Mr C. Bonar (Maternity Cover)

                                          Miss R. King

Year Six:                           Mr J. Llewellyn – (SMT)/Mrs C. Palmer (Job Share)

                                                               Mrs K. Nicholas

                                                               Miss C. Birkett

Ea                EAL Class:                        Mrs J. Griffiths

N

                    Nurture Class:                  Mrs R. Cellupica

 

                     Teaching Assistants

Higher Level Teaching Assistants:

                                            Mrs J. Burgoyne

                                            Mrs L. Riley 

                                            Mrs A. Hatherall (Part-time with Outdoor Learning

                                            Miss A. Smith (Part-time with Commando Joe

                                            Mrs C. Burgoyne Hale

                                            Mrs R. Oaten

 

Nursery:                              Mrs C. Horton-Shaw

                                             Mrs H. Price

                                             Mrs C. Greensil

                                             

LRB:                                     Mrs. A. Mutono

                                             Mrs C. Mead

                                             Miss S. Howe

                                             Miss K. Bown     

Reception:                          Miss D. Bolt

                                             Miss A. Smith (50% Outdoor Learning)

                                             Mrs E. Lonergan

                                             Mrs E. Flounders/Miss K. Biddle (Job Share)

                                             Miss I. Corner

Year 1:                                 Mrs J. Cooling-Hughes

                                            Mrs B. Davis

                                            Mrs J. Collier

                                            Miss S. Williams

Year 2:                                Mrs M. Clift

                                            Mrs C. Rees

                                            Miss S. Hughes

Year 3-4:                             Miss. L. Doherty

                                            Mr. D. Wright

Year 5-6                              Miss K. Roach

                                            Miss S. Gibbs

Nurture Class                    Miss J. Crocker

 

Administration

Mrs. S. Jones                     Business Manger

Mrs. A. Rowberry               School Support Officer

Mrs. K. Clarke                    School Support Officer (Part Time)

Mrs. D. McGivern               School Support Officer

Mrs. K. Small                      Family Liason Officer

Mr P. Burgoyne                    Site Manager

Mrs. S. McCarthy                 Midday Supervisor

Mrs. F. Mason                      Midday Supervisor

Mrs. A. Wood                       Midday Supervisor

Chartwells                           Senior Canteen Supervisor