Meet The Staff


THE STAFF

Senior Leadership Team (SLT)

Headteacher:                        Mrs.  J. Giles

Deputy Headteacher:            Mrs. E. Charles (Curriculum/Professional Learning Lead/Early Years Phase Leader)

Assistant Headteachers:         Mrs R. Harrod (Health and Wellbeing Lead, Inclusion Team Leader), Miss E. Davies (Science and Technology/Digital Competency Lead, Year 5/6 Phase Leader), Mr J. Llewellyn (Lead on Equalities, Young Interpreters, NTE Support and Additional Learning Needs Co-Ordinator with Mrs Furtek)

Business Manager and Leadership Support: Mr J. Newton

 

Senior Management Team (SMT)

Mrs E. Furtek – Additional Learning Needs Co-Ordinator with Mr Llewellyn

Miss E. Desmond – Year 1/2 Phase Leader/ Language, Literacy and Communication Lead

Miss S. Walden - Mathematics and Numeracy Lead

Mr T. Hayward – Year 3/4 Phase Leader/Humanities Lead

Mrs K. Nicholas – Assessment Co-Ordinator

Mrs C. Palmer – Expressive Arts Lead 

 

 

Teaching Staff

Nursery:                            Miss L. Jones

Milner Base:                     Miss. S. Howe/Mrs E. Furtek – (SMT)

Jenkins Base:                  Mrs J. Burgoyne/Miss R. Parkinson

Reception:                        Mr A. Martin

                                          Mrs S.Goodridge/Miss F. Shaz

                                          Miss S. Bushell

Year One:                         Miss B. Hurley-Bowditch

                                          Miss E. Bushell

                                          Miss A. Morgan

Year Two:                         Miss E. Desmond – (SMT)

                                          Miss J. Richards

                                          Miss J. Evans

Year Three:                      Miss L.Price/Mr J. Llewellyn (SLT)

                                          Mrs S. Hastings

                                          Miss M. Howard

Year Four:                        Mr T. Hayward – (SMT)

                                          Miss C. Birkett

                                          Miss L. Dyer

Year Five:                         Miss E. Davies – (SLT)

                                          Mrs K. Thomas

                                          Miss R. King

Year Six:                           Mrs C. Palmer (SMT)/Mrs H. Wood

                                                               Mrs K. Nicholas (SMT)

                                                               Miss E. Atherton

                    Nurture Class:                  Mrs R. Cellupica

 

                     Teaching Assistants

Higher Level Teaching Assistants:

                                            Mrs A. Hatherall (Part-time with Outdoor Learning) 

                                            Miss A. Smith 

                                            Mrs C. Burgoyne Hale

                                            Mrs R. Oaten (Digital Intervention Support)

 

Nursery:                              Mrs C. Horton-Shaw

                                             Mrs H. Price

                                             Mrs C. Greensil

                                             Miss C Alonzi

 

Milner/Jenkins Base:          Mrs. A. Mutono

                                             Mrs C. Mead

                                             Miss S. Williams

                                              Miss J. Crocker

   

Reception:                          Miss D. Bolt

                                             Miss K. Roach

                                             Mrs E. Lonergan

                                             Mrs E. Flounders (Part Time)

                                             Miss I. Corner

 

Year 1:                                 Mrs J. Cooling-Hughes

                                            Mrs B. Davis

                                            Mrs J. Collier

                                            Miss S. Williams

                                            Mrs C. Rees (AM)

 

 Year 2:                                Mrs M. Clift

                                            Miss D. Morgan

                                            Miss S. Hughes

 

Year 3-4:                             Miss. L. Doherty

                                            Miss S. Reeves

                                            Mrs C. Rees (PM)

 

Year 5-6                             Miss S. Gibbs

 

Administration

Mrs K Varley                      Senior School Support Officer

Mrs. A. Rowberry               School Support Officer

Mrs. D. McGivern               School Support Officer

Mrs. K. Small                      Family Liason Officer

Mr P. Burgoyne                    Site Manager

Mrs. S. McCarthy                 Midday Supervisor

Mrs. F. Mason                      Midday Supervisor

Chartwells                           Senior Canteen Supervisor